badania bakteriologiczne

Instrukcja pobierania i transportowania wybranych materiałów bakteriologicznych

 Materiał do badań bakteriologicznych należy  pobierać  (o ile to możliwe) przed rozpoczęciem leczenia środkami przeciwdrobnoustrojowymi. Jeżeli przeprowadzamy badanie kontrolne po leczeniu, należy je wykonać co najmniej po trzech dniach od zakończenia podawania antybiotyku.

 1.   Mocz

 Powinien być z nocy lub po innej dłuższej przerwie w oddawaniu moczu. Pierwszy strumień oddać do sedesu w celu wypłukania bakterii z cewki moczowej, następnie pobrać 2-3 cm3 moczu do jałowego naczynia. Mocz jest bardzo dobrą pożywką dla bakterii i dlatego po pobraniu nie powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej. Mocz przechowywać można w lodówce do 24 godz. – dłuższe przechowywanie z powodu namnażania bakterii może dać wyniki fałszywie dodatnie.

 2.   Wymaz z gardła

 Pobieramy na czczo, tylko w stanach ostrych można pobrać po jedzeniu w ciągu dnia.

 3.   Plwocina

 Pobieramy na czczo, po wcześniejszym wypłukaniu jamy ustnej przegotowana wodą.

 4.   Wymaz z nosa

 Pobieramy po wcześniejszym wydmuchaniu wydzieliny jaka tam się znajduje.

 5.   Wymaz z pochwy i szyjki macicy

 Powinny być pobierane z zachowaniem trzy dniowej abstynencji seksualnej, nie dotyczy to ostrych stanów zapalnych.

Wymaz w kierunku Chlamydia trachomatis pobieramy na podłoże bez żelu – po pobraniu przechowywać w lodówce i niezwłoczne przekazać do laboratorium - nie pobierać w piątek po godz. 10.00 i soboty.

 7.   Czystość pochwy

 Pobieramy dwa preparaty, jeden wymaz na podłoże z żelem, a drugi na szkiełko, lub podłoże bez żelu (z tego wymazu wykonamy preparat na szkiełku mikroskopowym) - nie pobierać w piątek po godz. 10.00 i soboty.

 8.   Wymazy z cewki moczowej

 W przypadku mężczyzn, jeżeli występuje wyciek należy pobrać po nocy przed oddaniem moczu, gdy jest to niemożliwe, to po dłuższej przerwie w oddawaniu moczu. W przypadku wycieku z cewki moczowej wskazane jest wykonanie badania również w kierunku rzeżączki (GC). Materiał taki powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej !!!. Jeżeli wykluczamy obecność rzeżączki ( GC ) materiał przechowujemy w lodówce do 24 godzin.

Wymaz w kierunku Chlamydia trachomatis pobieramy na podłoże bez żelu – po pobraniu przechowywać w lodówce i niezwłoczne przekazać do laboratorium - nie pobierać w piątek po godz. 10.00 i soboty.

 9.   Wymazy z ropni i zmian skórnych

 Pobieramy bezpośrednio. W przypadku pobierania wymazu ze skóry, o ile to konieczne, zainfekowane miejsce zwilżamy jałowa solą fizjologiczną.

 10.Nasienie

 Przed oddaniem nasienia należy oddać mocz w celu wypłukania cewki moczowej z bakterii, następnie bardzo dokładnie myjemy wodą z mydłem okolice cewki i napletek, osuszamy ręcznikiem jednorazowym i dopiero wtedy pobieramy nasienie.

   MULTI – LAB      Prywatny Zakład Opieki Zdrowotnej                                            05-091 Ząbki ul. Orla 20/3    tel. 022 7814505,   fax. 022 7814506

Ver Październik 2003