Nietolerancja pokarmowa

Obraz: 

W ostatnich latach coraz szerzej akceptowany jest pogląd, że nadwrażliwość pokarmowa IgG-zależna, może przyczyniać się do występowania wielu objawów i zaburzeń przewlekłych, które dotąd nie były wiązane przyczynowo ze stosowaną dietą.

TEST NA NIETOLERANCJĘ POKARMOWĄ

Mamy coraz więcej wiedzy o zależności pomiędzy naszym samopoczuciem, zdrowiem a spożywanymi produktami

Długo utrzymujące się objawy chorobowe, które są trudne do zdiagnozowania, mogą mieć podłoże wynikające z nietolerancji pokarmowej czyli inaczej nadwrażliwość na pokarmy. W takich przypadkach we krwi można wykryć zwiększoną ilość przeciwciał klasy IgG ( w przeciwieństwie do alergii, gdzie wykrywamy przeciwciała w klasie IgE) przeciwko pokarmom. Ocenia się, że u około 45% populacji można rozpoznać nietolerancję pokarmową.

Ze względu na to, że nietolerancja pokarmowa objawia się dosyć późno po spożyciu danego pokarmu – czas ten rozciąga się od kilku godzin nawet do trzech dni – a więc czasami trudno go skojarzyć ze spożywanym pokarmem.

Główne objawy nietolerancji:

  • Problemy układu oddechowego jak: nieżyt nosa, astma, zapalenia zatok
  • Problemy przewodu pokarmowego jak: wzdęcia, zaparcia, otyłość, zespół nadwrażliwego jelita, biegunki
  • Problemy skórne jak: atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, wysypki, pokrzywka, egzema
  • Problemy z poczęciem lub utrzymaniem ciąży
  • Problemy reumatologiczne, bóle mięśni, osłabienie i inne jak migreny, zaburzenia koncentracji, autyzm, stany depresyjne, lęki

Dlatego ważna jest identyfikacja nietolerowanych produktów. Do tego celu służy test Food Detective, który we krwi wykrywa pokarmy powodujące nadprodukcję przeciwciał klasy IgG odpowiedzialnych za nietolerancję.

wróć